planlama · 13 Kasım 2023

Mutfak Bulaşık Alanını Projelendirmek

Mutfak bulaşık alanını aşağıdaki örneklerle projelendirebiliriz:

Örnek Proje 1:

Bu örnek projede yaklaşık 200 – 250 kişilik bir mutfağın kazan yıkama bölümünü planlayacağız.

Daha önceki blog yazımda Mutfak Bulaşık yazılarımı da okuyarak bu alanların diğer alanlarla olan ilişkilerini öğrenebilirsiniz. Kısa bir açıklama yapmak gerekirse mutfak bulaşık Alanı adı üzerinde olduğu gibi mutfağın bulaşığının yıkandığı alandır. Servis bulaşıkta yıkanan tabak, çatal bıçak, kaşık vb. bulaşıkların yerine tava, tepsi, tencere, gastronorm küvetleri, kapların yıkandığı alandır.

Mutfak bulaşık alanı planlamak
Mutfak bulaşık alanı planlamak

Bu kapasitede bir mutfak bulaşık alanında yemeklerin günlük yapıldığını ve sadece öğlen yemeği verildiğini düşünelim.
Mutfak içerisinde de sıcak mutfak, et hazırlık, sebze hazırlık ve hamur hazırlık bölümleri var.
Kazan taşıma arabası ile de tencereler mutfak bulaşık alanına taşınsın.

kazan yıkama planlama
kazan yıkama planlama

Burada en büyük tencere olarak Ø65×30 ebadında 75 Litrelik (Kaynama payı ile 65 L gibi düşünülebilir.) tencereler kullanılabilir. Bu tencerelerden ortalama 5-6 adet kullanılır. Diğer küvetler ile ortalama 4 katlı, 180 cm – 200 cm uzunluğunda istif rafı kullanılabilir.
Burada dikkat edilmesi gereken kullanılan tencereye göre belirlenen kapı genişliği ve içeride kazan yıkama arabasının rahatça dönmesi için ekipmandan ekipmana seçilen yaklaşık 155 cm lik alan boşluğudur.

İç kısımda suların dışarıya taşmasını önlemek için kapı içerisine ve kazan yıkama evyesinin önüne konulan yer süzgeçleri kritik önem taşımaktadır. Ayrıca D.01 Biriktirme tezgahı, gelen kirli tencerelerin istiflenmesi içindir.

Bazı projelerde kapasite büyüdüğünde kazan yıkama evyelerinin sayıları artırılır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Kazan yıkama evyesinin sayısını artırmak veya boyutunu artırmak yerine biriktirme tezgahlarının sayısını artırmak daha doğru olacaktır. Yıkana en büyük tencerenin çapı 110 cm olacağı için 140 veya 150 cm ölçüsünü geçmeyen kazan yıkama evyeleri kullanılabilir. Kapasiteyi karşılamak için kazan yıkama makineleri kullanmak daha yerinde olacaktır.

Kazan yıkama evyelerinin üstüne davlumbaz konulduğu uygulamalarda vardır. Ancak bir bulaşık yıkama makinası kadar buhar atılmadığı için normalde davlumbaza gerek yoktur. Ancak kazan yıkama makinesi kullanılacak ise makinenin üstünde mutlaka filtresiz davlumbaz kullanılmalıdır.