satın alma · 10 Kasım 2023

Coffee Shop Açıyorum. Kahve Öğütücü de alacağım?

Kimi, neyi öğütüyor peki?

Hepimiz (Mutfak Projesi tasarlayan, satan vb.) projelerimizde coffee shop, kahve bar vb. tasarlıyoruz.
Hangi ekipmanlar lazım tasarım için. Durun bir düşüneyim. Kahve bar veya coffee shop tasarladığıma göre:
Espresso makinesi,
Kahve öğütücü,
Filtre kahve makinesi,
Filtre kahve öğütücüsü,
Çay da verir yatırımcı kesinlikle. Bir de silindirik çay makinesi verelim. Az da yer kaplar. 🙂
liste böyle devam eder kafamızda…
Böyle başlar çoğu zaman tasarım tarafında işler. Ekipmanın marka model seçimine sıra geldiğinde daha da kolaylaşır her şey.
Nasıl?
Çok kolay…
Elbette ne satıyorsak, teklifi avantajlı kılmak için en uygun fiyatlı ve elimizdeki ürün gamı neyi karşılıyorsa onu veriyoruz. (Sizi tenzih ediyorum.)

Nereden mi biliyorum? Ben de aynı şekilde ilerliyordum çünkü. Ben hep öyle yapıyorum diyen de olacaktır elbette. 

coffee shop açıyorum kahveci açacağım kahve öğütücü ne almalıyım
Kahveci dükkanı açmak

Ya öğütücü? Kahve öğütücü. Coffee grinder?

Aslında en titiz, en dikkatli olmamız gereken nokta burada başlıyor aslında. Ekipmanların hepsinin seçimini anlatamayacağım burada. Belki diğer yazılarımda yer verebilirim.

Hasbelkader espresso makinesini kullandık, kullanıyoruz. Bilmiyorduk yatırımı yaparken. Projenin içinde komple aldık.
Cidden fevkalade kokusuyla bir kahve sunmak istediğinizde kahve makinenizden önce kahve öğütücüsünü doğru seçmeniz çok önemli bence. Son zamanlarda karşıma çıkan projelerde yukarıdaki örnekte olduğu gibi elimizde ne varsa verelim mantığı ile tavsiye edilmiş cihazlarla karşılaşıyorum. (Yine söylüyorum. Sizi tenzih ediyorum.)

Daha da trajikomik olanı en son incelediğim ekipman listesinde işletmeye sunulan listede grinder olmadığını görmek biraz olayı ilginç hale getiriyor.

Unutulmamıştı…

kahve öğütücü grinder
Vintage bir grinde. (Öğütücü)

Listeyi düzenleyen arkadaş (belli ki toplamda işi ucuzlatmak adına) çekilmiş kahve olarak alıp kullanabileceklerini söylemişti yatırımcıya. Ya da o ürün gamı ile ilgili bilgisi yoktu. O ürünü temin edemiyordu. Örnekler çoğaltılabilir.
Bu yüzden listeye koymamıştı. Projede de yoktu. (Tesisatı da olmayacaktı.) Bu fikri de kendince haklı olabilirdi. Bu tür işletmelerde vardı yaşayan.

Çekilmiş Kahve Bekletilirse Ne Olur?

Ama yatırımcı kahvenin çekildikten 10-15 dakika sonra yani bekletildiğinde tadının ve aromasının bozulduğunu dolayısıyla bu kahveyi bu şekilde temin edemeyeceğini, doğal olarak da satamayacağını bilmeli.

Peki nelere dikkat edelim? Nasıl seçelim kahve öğütücüsünü?

Çekirdek ve Kaşık

Çok detay var bu konuda ama elimden geldiğince yalın olarak ana başlıkları ile değinmeye çalışacağım.

İlk olarak aroması ile içeni etkileyecek bir kahve hazırlamak, sunmak için kahve çekirdeğini öğütmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Daha sonra öğütücü seçimi mi geliyor… Hayır.Hangi kahveleri vereceğiz?
Vereceğimiz bu kahvelerin öğütülme kalınlıkları ne olacak?
Ne incelikte öğütülecek?
Ne kalınlıkta öğütülecek?
Ne kadar satmayı planlıyoruz?
Hız bizim için önemli mi? Seri mi çalışacağız.

Diyelim ki çekilmiş kahveyi yukarıda olduğu gibi dışarıdan aldık. Biz öğütmedik diyelim.
Aromasından emin olamayacağımız açık. Hızlıca aroma kaybı yaşanacaktır.
Ayrıca gelen çekilmiş kahvenin ne kalınlıkta çekildiğini de bilemeyeceğiz.

– Ekstra olarak ince
– İnce
– Orta İnce
– Orta çekim
– Orta kalın
– Kalın çekim
– Ekstra olarak kalın.

İşte bu çekimleri satacağınız kahveye göre yapmalısınız. Örneğin ince çekim yaparak espresso sunarken, bir tık daha kalın çekim yaptığınızda da moka pot sunum yapabilirsiniz.
Filtre kahve çekiminde de cold brew kahve için ise ekstra kalın kahve çekmeniz gerekir. Bu verdiklerim sadece örnek. Ayrıntıları bir barista arkadaştan dinlemeliyiz.

Bu skala içerisinde birçok kahvenin tadı ve aroması dolayısıyla sizde bıraktığı intibah değişecektir. Yakalayacağınız notanın gizemi kahveyi nasıl öğüttüğünüzle alakalıdır. İşte bu kadar önemli.

Tabii işin bir de mekaniksel olarak seçimi söz konusu:

Kahve Öğütücüsü seçerken mekaniksel olarak nelere dikkat edelim?

Burada anlatacaklarım yatırımcılar için aslında. Ev tipi cihazlardan bahsetmeyeceğim. Yarı profesyonel veya Profesyonel cihazlar için kısa bilgiler. Kısa vadede hayat kurtaracaktır.

 1. HIZ: Art arda kahve servisiniz olduğunda olduğun da hız büyük önem kazanır. Ne kadar hızlı öğütücü, o kadar zamandan kazanırsınız. Müşterileriniz de beklemez. Taze çekilmiş kahveyi beklemeden alırlar.
 2. MOTOR GÜCÜ: Bir öğütücünün motor gücüne göre profesyonellik derecesi artıyor. 250 Watt motor gücü ve altında olanlar artık profesyonel sayılmıyor. Ancak piyasa da (marka vermem doğru olmaz.) 270-360 Watt aralığında yarı profesyonel cihazlar mevcut. Ne kadar motor gücü o kadar hız da diyebiliriz. Aşağıda örnekledim.
 3. BIÇAK ÇAPI: Bıçakların yatay veya dikey (farklı bir konu) olmasından ziyade bıçak çapı da öğütücüler için önemli bir kavram. Bugün piyasa da 50 mm’den başlayıp 80-85 mm’ye kadar bıçak çapı olan öğütücüler mevcut. Bıçak çapı büyüdükçe çekim kalitesi, yoğunluğu ve hızı da artıyor cihazın.
  Test ettiğimiz cihazlarda tek shot (7 gr.*) espressoyu 1.7-2 sn de de çeken kahve öğütücüde, bıçak çapı 80 mm in üzerinde ve motor gücü 800 Wattı geçen değerler okuyoruz.
  Espresso Shot Gramajı:
  * Tek shot Espresso 7 gr. iken, Double Shot 14 gr. dır. Ancak piyasa da kahve yoğunluğu için 17-18 gr. Double shot sunan işletmeler bulunmaktadır.
 4. KADEME AYARI: Bence olmazsa olmazı öğütücülerin.
  Öğütücülerde Kademe ayarı:

Kademe ayarı, öğütücülerde kalınlık ve incelik ayarı yapmak için bir mekanizma. 1,2,3… şeklinde giden bir kademe ayarı da var. Yani inceden kalına doğru 1 tık daha artırarak kalınlaştırma yapan. Ya da 1, 1.1, 1,2….2, 2.1, 2.2 şeklinde çok ince ayar yapabileceğiniz kademesi olan cihazlarda var.
Eğer çeşitli kahveler çekiyorsanız mutlaka kademesinin detaylı olup olmamasına bakın. Zira işinizi kolaylaştırır. Kademeleri detay sayılı olan kahve öğütücülerinin tek dezavantajı (1..1.1, 1.2, 1.3….,2,2.1, 2.2 şeklinde giden) geriye dönüşlerde kullanıcıya zaman kaybettirir. O da saniyeler. Tolere edilebilir. Ayrıntılar önemli. Kalibrasyonda işinize yarayacak. (Başka bir yazımda değineceğim.)

Dozajlaması, kullanım ergonomisi, dozajlama ekranının dijital olması, kahve çekirdek haznesinin kolayca çıkarılıp takılabilen ve temizliğinin kolay olması, kaşığı tutabilmesi, fiyatı, servisi, yedek parçası, bıçaklarının kullanım ömrü vb. gibi birçok etken de var.

Sonuç olarak; Kahve Öğütücüsü satın alırken fiyatından önce bu özelliklere bakmakta fayda var. Zira öğütücü, kahve yerine yatırımcıyı öğütebilir.

Kahve öğütücüleri
Kahve öğütücüleri